ROZHLEDNA ŠIBENEC


50°25'30.400"N, 14°38'2.000"E
Mšeno, okr. Mělník
spolupráce: onarchitekti
studie 2012

Naším cílem není jen akcentovat vrchol kopce stavbou rozhledny, ale současně jej propojit s širším okolím a dát mu příležitost pro nový život. Budou to turisté, kteří budou pozorovat široké okolí od Bezdězu přes České středohoří až po Prahu, ale také místní usedlíci, využívající místo k rozličným lidovým událostem.

Připravili jsme dvě varianty. První navazuje na svůj vzor - šibenici. Vychází z historických konstrukcí, ale nechce          

je přesně citovat. Jde o to, navodit určitou atmosféru - aby i náhodný návštěvník neznalý historie a názvu místa pocítil slabé mrazení v zádech.

Druhá (konstrukčně jednodušší) má evokovat dojem monolitické stély, připomínající pohanský menhir. Plášť plní funkci zavětrování a může porůst popínavými rostlinami.

ROZHLEDNA STRUPČICE


50°28'41.800"N, 13°32'37.250"E
Severočeská hnědouhelná pánev
spolupráce: onarchitekti
lokace a studie 2012

Pro rozhlednu jsme vybrali výspu původního návrší nad obcí na hraně hnědouhelného dolu, pro jedinečnost setkání staré a nové krajiny, výhled na Strupčice, Okořín, hradbu Krušných hor i pánve dolů a pláně výsypek.

Inspirací pro rozhlednu je chladící věž - prvek severočeské (post)industriální krajiny. Nosná konstrukce          
rozhledny je citací dřevěné kostry historických chladicích věží.

Projekt vznikal naší dobrovolnou prací pro kurz Prázdninové školy Lipnice. Kvůli neschopnosti komunikace ze strany PŠL k realizaci nedošlo. Na místě dnes stojí jiná rozhledna.

na začátek