MOLO Z PET LAHVÍ - materiálově-konstrukční experiment a oživení veřejného prostoru


rybníček Ohrada, Praha - Kunratice
realizace v červenci 2012

Molo je výsledkem experimentu s dnes již klasickým materiálem - použitými pet lahvemi. Pro realizaci byla zvolena konstrukční varianta "gabion" - plovoucí variace na drátěný koš plněný kamením, prvek běžně používaný ve stavitelství.

Design je záměrně minimalistický a vzhledem k nosnému materiálu (pet lahve - odpad) i poněkud punkový. Rezavá drátěná síť a přírodní prkna navazují na tuto základní ideu a jsou vzhledem k streetartovému použití s omezeným rozpočtem logickým řešením.Projekt je určen do veřejného prostoru a rybníček Ohrada v centru Kunratic byl bezpochyby ideálním místem. Molo bylo ale téměř okamžitě odstraněno místním úřadem.

Molo se naštěstí podařilo zachránit, a bylo zapůjčeno Lázním na lodi (viz. foto a text níže). Další veřejné angažmá se již nepodařilo nalézt. Molo bylo prodáno a zakotvilo v horním posázaví.

MOLO NA VLTAVĚ


(A)VOID Floating Gallery, Praha, Rašínovo nábřeží
zima 2012 jaro 2013

Molo bylo zapůjčeno k Lázním na lodi (sauna) od studia H3T architekti na parníku (A)VOID Floating Gallery.

Sauna sloužila veřejnosti od února až do poloviny května kdy uvolnila parník pro letní kulturní akce.MOLO PRO LÁZNĚ NA LODI - druhý ročník sauny na parníku


(A)VOID Floating Gallery, Praha, Rašínovo nábřeží
facebook.com/Laznenalodi
realizace: listopad 2013

První ročník Lázní na lodi využil mé pet molo. Když kluci z H3T rozjeli druhý ročník sympatického projektu tak mně poprosili - asi 48 hodin před zahájením :-) o konstrukci mola nového.

Skicu jsem nakreslil již během prvního telefonátu s H3T Vítkem.

Kritériem byla co nejnižší cena, rychlost realizace a samozřejmě funkce. Modré barely kluci již měli, ostatní co "dům dal". Molo je novým druhem vodoměrky - stonožky a zároveň poctou první sauně od H3T (Plovoucí sauna, 2009, Poděbrady).